МАКЕДОНСКИ ИНФОРМАТИВЕН И ИЗДАВАЧКИ ЦЕНТАР - МАКЕДОНСКА ВИДЕЛИНА
Вие сте тука: Почетна страна » Политика

Политика

Членовите на НСМНЗ во работните групи на Работното тело за изработка на Акциониот план за поглавјето 23

На 26 јуни годинава, во Собранието на АП Војводина се одржа редовна седница на Координацијата на Националните совети на Националните малцинства во Р.Србија. На дневниот ред се најдоа осум точки кои побаруваа внимание на членовите на Координацијата. Покрај поднесениот извештај за активностите на Работното тело за изработка на Акциониот план за поглавјето 23 за преговорите со ЕУ, на оваа ...Целиот напис

Обид за спречување на помирувањето и дестабилизација на регионот

Реакции по нападот на Вучиќ – Обид за спречување на помирувањето и дестабилизација на регионот Белград остана мирен по нападот на премиерот Вучиќ во Поточари,со напомена дека властите ги ...Целиот напис

Членството во ЕУ овозможува мир на Западниот Балкан

Регионалната соработка, економијата и мигрантите беа главна тема на средбата на канцеларката Ангела Меркел со премиерот Александар Вучиќ во Белград. Поради подготвеноста на Србија за компромис во дијалогот со ...Целиот напис

Состанок на работната група за изработка на Акциониот план за националните малцинства

Претседателот на Националниот совет на македонската национална заедница во Србија, Борче Величковски, како член на работната група за изработка на посебниот Акционен план за имплементација на постоечката нормативна рамка ...Целиот напис

Посета на експертската мисија за Националните совети на националните малцинства

Со цел на изработка на сѐопфатна анализа на примена на Законот за националните совети на националните малцинства и утврдување на смерниците за неговата измена, во организација на Европската комисија ...Целиот напис

Иванов: Прашањето за името како 35-то поглавје во преговорите за членство во ЕУ

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов учествува на Самитот на претседатели на „Процесот Брдо – Бриони“, што се одржува во црногорскиот град Будва. Шефот на државата со иницијатива отворање на поглавјата ...Целиот напис

Србија шокирана од планот на Унгарија за ограда против имигранти

Србија шокирана од планот на Унгарија за ограда против имигранти! Србија веднаш одговори на унгарскиот план за подигање 4-метарски ѕид, со кој фактички илјадници бегалци ќе останат на српска ...Целиот напис

Никола Груевскина молебенво црковната базилика „СЕНТ КЛИМЕНТ“ во Рим

(МИА) ­ Претседателот на владата на Република Македонија Никола Груевски заедно со владината делегација во која се министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерката за култура Елизабета Канческа ...Целиот напис

Русија бара решителна акција

Наместо политичка коректност Русија од ЕУ бара решителна акција против тероризмот на Балканот. Русија е загрижена од големоалбанските претензии! Европската унија не треба инцидентите на Балканот да ги третира ...Целиот напис

Судбината на јазикот е судбина и на народот

Повеќевековната традиција на македонскиот јазик е втемелена во дефиницијата, според која   судбината негова е и судбина на народот, како носител за докажување на неговата посебност. За Блаже Конески – ...Целиот напис

Лазански: Вашингтон ги даде наредбите ОВК да нападне во Македонија?

Познатиот српски воено­политичкиот аналитичар , Мирослав Лазански, оцени дека Албанците од Косово не ја зазеле од кејф полициската караула во липковскиот регион, ниту пак од хоби, туку тие добиле ...Целиот напис

Во Брисел на мирење!

Преговорите во Брисел завршија без конкретен догово, се очекува трета средба (МИА) ­ Втората средба меѓу претставниците на владеачката партија ВМРО – ДПМНЕ и опозицициска партија СДСМ, со посредство ...Целиот напис

Дачиќ: Некому нема да се допадне учеството на Србија на парадата во Москва

(МИА) ­ Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека одлуката за учество на Србија на воената парада по повод Денот на победата 9. мај, во Москва, на некои ...Целиот напис

Честитка од претседателот Иванов по повод Велигден

(МИА) ­ Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни верници во Република Македонија, како и до ...Целиот напис

Зери: Косово се движи кон анархија

Двонеделниот штрајк на судиите во Косово, големите поделби во обвинителството и неизборот на главен обвинител, Косово го води кон анархија, пишува приштинскиот весник „Зери“. Судиите во Косово штрајкуваат од ...Целиот напис
Page 1 of 41234