МАКЕДОНСКИ ИНФОРМАТИВЕН И ИЗДАВАЧКИ ЦЕНТАР - МАКЕДОНСКА ВИДЕЛИНА
Вие сте тука: Почетна страна » Политика

Политика

Иванов во Белград на свечената инаугурација на Вучиќ

Меѓу бројните гости на оваа церемонија беше поканат и претседателот на Националниот совет на македонската нсционслнс заедница во Србија, господин Борче Величковски Околу 5.000 поканети гости, десетина претседатели и премиери, бројни претсавници на Влади, министри и други јавни личности од Европа и светот присуствуваа во Палатата Србија на свечената инаугурација на Александара Вучиќ за претседател на Србија. На свечениот ...Целиот напис

ПОСЕТА НА ПРЕТСТАВНИЧКАТА НА ОБСЕ

Претставничката на мисијата на ОБСЕ во Србија, задолжена за националните малцинства г-ѓица Милица Родиќ, во рамките на редовната активност на оваа меѓународна организација и постојаната комуникација со Националните совети ...Целиот напис

Mакедонските и српските поети Виктор Б. Шеќеровски и Ристо Василевски

Во антологијата се претставени плејада современи поети што пишуваат на сите словенски јазици меѓу кои се и македонските и српските поети Виктор Б. Шеќеровски и Ристо Василевски   Во ...Целиот напис

Ана Брнабиќ избрана за премир на Србија

Србија за прв пат доби жена- премиер. Досегашната министерка за јавна управа и локална самоуправа, Ана Брнабиќ, предизвика различни реакции. Опозицијата смета дека таа со едногодишниот политички ангажман ќе ...Целиот напис

Седница на Советот за националните малцинства – Активиран буџетскиот фонд за малцинствата

На редовната седница на Советот на Република Србија за националните малцинства, одржана  на 23 мај во палатата Србија, Министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ, која претседаваше ...Целиот напис

Избрана новата Влада на Република Македонија

Со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ избрана новата Влада на Република Македонија. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри… Собранието на Република Македонија ...Целиот напис

Иванов на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“ во Рим

Шефот на државата во базиликата „Свети Климент“,положи венец на гробот на Свети Кирил. Македонскиот претседател и ги посети и базиликите „Санта Марија Маџоре“ и „Сан Паоло“, кадешто положи цвеќиња ...Целиот напис

Дачиќ: Албанските политичари се закана за стабилноста на Балканот

- Албанските политичари се главната закана за мирот и стабилноста не само на Балканот, туку и во Европа, изјави српскиот прв вицепремиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ. ...Целиот напис

Седница на Kоординацијата во Нови Пазар

Во рамките на одбележувањето на 11 мај, Денот на бошњачкото национално знаме, во Нови Пазар беше организирана и пленарна седница на Координацијата на националните совети на националните малцинства, која беше ...Целиот напис

Претседателот Иванов ги повикот актерите на лидерска средба

По иницијатива на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов за свикување лидерска средба, кабинетот на претседателот оствари контакт со парламентарните партии. Дел од нив, побараа дополнително време за координација, ...Целиот напис

СУДБИНАТА НА ЈАЗИКОТ Е СУДБИНА И НА НАРОДОТ

Повеќевековната традиција на македонскиот јазик е втемелена во дефиницијата, според која   судбината негова е и судбина на народот, како носител за докажување на неговата посебност. За Блаже Конески – ...Целиот напис

Дипломатски реакции: Насилството е неприфатливо

„Насилството е неприфатливо, состојбата е загрижувачка“- ова се дипломатските реакции. Сите со повик за смиреност… Турбулентната ситуација создадена во Македонија, меѓу главните теми на неформалниот состанок на министрите за ...Целиот напис

Мекејн: Никому не му е во интерес да дојде до распад на Македонија

Коментрајќи ја ситуацијата на Балканот, оценува дека по огромниот напредок по конфликтот во 1990-те, сега повторно растат тензиите и нестабилноста во регионот, а пример за тоа, како што наведува, ...Целиот напис

Вучиќ апелира на смирување на состојбата во Македонија: Ова е проблем на сите на

Она што се случува во Македонија не е повеќе само македонски проблем, туку е проблем на сите нас кои живееме тука, изјави српскиот премиер, кој е избран за претседател, ...Целиот напис

Потпишани договори со претставниците на националните совети на националните малцинства

Претседателите и претставниците на 14 Нациоанални совети на националните малцинства со седиште во Војводина, со потпретседателот на покраинската влада, покраинскиот секретар за обраование, прописи, управа и националните малцинства Михаљ ...Целиот напис
Page 1 of 1012345...10...Last »