МАКЕДОНСКИ ИНФОРМАТИВЕН И ИЗДАВАЧКИ ЦЕНТАР - МАКЕДОНСКА ВИДЕЛИНА
Вие сте тука: Почетна страна » Актуелно

Актуелно

Иванов во Белград на свечената инаугурација на Вучиќ

Меѓу бројните гости на оваа церемонија беше поканат и претседателот на Националниот совет на македонската нсционслнс заедница во Србија, господин Борче Величковски Околу 5.000 поканети гости, десетина претседатели и премиери, бројни претсавници на Влади, министри и други јавни личности од Европа и светот присуствуваа во Палатата Србија на свечената инаугурација на Александара Вучиќ за претседател на Србија. На свечениот ...Целиот напис

Клучни резултати од годишниот извештај на Заштитникот на граѓаните на Р.Србија за 2016 година

ВД Заштитникот на граѓаните на Р. Србија Милош Јанковиќ во Белград организираше собир под назив „Клучни резултати од годишниот извештај на Заштитникот на граѓаните на Р. Србија за 2016 ...Целиот напис

Меѓународниот фестивал ,,Маглич 2017” во знак на македонската култура

Меѓународниот традиционален фестивал ,,Маглиќ“, оваа година беше посветен на презентацијата на македонското културно наследство и промоција на македонско-српското пријателство. Во рамките на свеченото отворање на манифестацијата, претставена е традиционалната ...Целиот напис

Дачиќ: Албанските политичари се закана за стабилноста на Балканот

- Албанските политичари се главната закана за мирот и стабилноста не само на Балканот, туку и во Европа, изјави српскиот прв вицепремиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ. ...Целиот напис

Претседателот Иванов ги повикот актерите на лидерска средба

По иницијатива на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов за свикување лидерска средба, кабинетот на претседателот оствари контакт со парламентарните партии. Дел од нив, побараа дополнително време за координација, ...Целиот напис

Дипломатски реакции: Насилството е неприфатливо

„Насилството е неприфатливо, состојбата е загрижувачка“- ова се дипломатските реакции. Сите со повик за смиреност… Турбулентната ситуација создадена во Македонија, меѓу главните теми на неформалниот состанок на министрите за ...Целиот напис

Вучиќ апелира на смирување на состојбата во Македонија: Ова е проблем на сите на

Она што се случува во Македонија не е повеќе само македонски проблем, туку е проблем на сите нас кои живееме тука, изјави српскиот премиер, кој е избран за претседател, ...Целиот напис

Ликовното творештво на Македонците во Србија е во сѐвкупната епопеја на балканската митологија

ДУШИЦА ИЛИН  Нивните слики допираат два света. Едниот е на творецот со уметничкиот хоризонт, другиот е кај набљудувачот со индивидуален внатрешен процес.  Ликовните дела на уметниците е, потврдена уметност ...Целиот напис

Во Косово се одбележуваат 13 години од протерувањето на над четири илјади Срби

­ На на 17 март навршија 13 години од мартовските насилства врз Србите на Косово, кога Албанците протераа нешто повеќе од четири илјади Срби од нивните домови и запалија ...Целиот напис

Хан: ЕУ е подготвена да даде силен придонес за евроинтеграцијата на Западен Балкан

Европската перспектива на сите земји од Западен Балкан останува. Европската унија е подготвена да даде силен придонес за понатамошна интеграција на земјите од регионот, порача еврокомесарот за соседска политика ...Целиот напис

Иванов: Ниту Уставот, ниту совеста не ми дозволуваат да дадам мандат на некој кој ја руши независноста и сувереноста

Иванов како пречка да му го даде мандатот на Зоран Заев го наведе и „незапазувањето на роковите“ според членот 90. Ниту Уставот, ниту совеста не ми дозволуваат да дадам ...Целиот напис

Советот на Европа изрази загриженост за слободата на медиумите во Србија

 Советот на Европа изрази загриженост за слободата на медиумите во Србија, откако неделникот „Нин“ беше осуден за клевета затоа што упати обвинение кон министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ, ...Целиот напис

ЈАЗИКОТ НА МУЗИКАТА ГО РАЗБИРААТ СИТЕ

И СО ГУДАЧКИ ИНСТРУМЕНТИ СЕ СВИРИ МУЗИКА ЗА СИТЕ ГЕНЕРАЦИИ Богатството на звуци кои можат да се направат со едно потегнување на жицата беше доволно да го засакам виолончелото ...Целиот напис

МАЛ ЈАВЕН СЕРВИС

ДЕСЕТ ГОДИНИ „МАКЕДОНСКО СОНЦЕ“ Професионално добро направена емисија, само е потребно повеќе соработка од соговорниците Пред десет години, поточно на 17 декември 2006 година на јавниот сервис ТВ Војводина ...Целиот напис

Иванов: Европската унија да престане да ја блокира нашата иднина

Европската унија да престане да ја блокира нашата иднина. Блокадата не е ништо друго освен казна за македонските граѓани, порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов во своето годишно обраќање од неговиот ...Целиот напис
Page 1 of 812345...Last »